Strona poświęcona motoryzacji

„Supra zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu”

Prezydent Toyoty, Akio Toyoda, który jest doświadczonym kierowcą wyczynowym i wielokrotnie startował w rajdach i wyścigach, powiedział: „Lata temu spędziłem niezliczone godziny na torze Nürburgring, prowadząc Suprę 4. generacji. Ten samochód jest jak stary kumpel, dla którego mam specjalne miejsce w sercu. Gdy przez lata inni producenci pokazywali swoje piękne prototypy, ja wciąż jeździłem moją Suprą, której od dawna już nie produkowano. Choć Toyota nie myślała wtedy o stworzeniu nowej generacji tego modelu, ja po cichu, jak wielu fanów tego modelu, marzyłem, by powstała kolejna Supra. Nowa Toyota GR Supra narodziła się podczas testów na Nürburgringu i mogę z ręką na sercu przyznać, że ten samochód daje ogromną radość z jazdy i jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej”.

LEGENDA POWRACA

  • Piąta generacja legendarnego sportowego samochodu Toyoty;
  • Pierwszy globalny model z linii GR od TOYOTA GAZOO Racing;
  • Stworzona jako sportowy samochód w najczystszej postaci bez żadnych kompromisów.

Nowa Toyota GR Supra to 5. generacja legendarnego samochodu sportowego Toyoty i pierwszy globalny model wyprodukowany przez TOYOTA GAZOO Racing.

Toyota GR Supra powstała jako samochód sportowy w najczystszej postaci. Główny inżynier Tetsuya Tada zachował klasyczną formę auta sportowego z montowanym z przodu rzędowym sześciocylindrowym silnikiem napędzającym tylne koła. To nawiązanie do dziedzictwa poprzednich generacji Toyoty Supry oraz legendarnego pierwowzoru, czyli Toyoty 2000GT.

Entuzjaści sportowej jazdy otrzymają przyjemną mieszankę mocy, zwrotności oraz precyzji prowadzenia, którą osiągnięto dzięki połączeniu krótkiego rozstawu osi i szerokiego rozstawu kół, niskiej masy, nisko położonego środka ciężkości oraz sztywnej bryły.

Trzylitrowa jednostka napędowa R6 korzysta z turbosprężarki typu Twin Scroll i generuje 340 KM oraz 500 Nm momentu obrotowego. Silnik współpracuje z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, która pomaga w gładkim, ale zdecydowanym przyspieszaniu, zapewnia wysoki moment obrotowy, dostępny w pełnym zakresie na poszczególnych biegach.

Prezydent Toyoty, Akido Toyoda, zanim dał zielone światło do rozpoczęcia produkcji, osobiście przetestował samochód na torze Nürburgring, by mieć pewność, że Toyota GR Supra spełni oczekiwania.

Nowa Toyota GR Supra trafi do klientów w połowie 2019 roku. Wszystkie samochody powstaną w mieście Graz w Austrii.

Toyota GR Supra: pierwszy model TOYOTA GAZOO Racing
Toyota GR Supra to pierwszy globalny model wyprodukowany przez TOYOTA GAZOO Racing.

TOYOTA GAZOO Racing jest globalną marką, odpowiedzialną za udział Toyoty w sportach motorowych. Przez ostatni rok program odniósł zwycięstwo w wyścigu Le Mans 24h, najważniejszej rundzie Mistrzostw Świata w Wyścigach Długodystansowych (FIA WEC), w klasyfikacji producentów Rajdowych Mistrzostw Świata (FIA WRC), zwyciężył w Rajdzie Dakar 2019, a w maju przypieczętował tytuł w klasyfikacji zespołów w FIA WEC.

Kiichiro Toyoda, założyciel Toyoty, uważał, że udział w sportach motorowych bezpośrednio prowadzi do opracowywania coraz lepszych samochodów drogowych. Jego zdaniem motorsport stawia producentów aut przed ekstremalnymi wyzwaniami, szczególnie w kwestii osiągów i trwałości, a inżynierom daje liczne szanse na rozwój. Jednocześnie starty w rajdach i wyścigach przyciągają uwagę fanów, budząc emocje i przywiązanie do marki. Jego wnuk, Akio Toyoda, obecny prezydent Toyota Motor Corporation, w pełni podziela przekonanie swojego poprzednika.

Począwszy od Toyoty GR Supra, TOYOTA GAZOO Racing będzie przenosić techniczne doświadczenia z torów wyścigowych i rajdowych odcinków specjalnych nie tylko na rozwój nowych generacji sportowych modeli GR Toyoty, ale także do szerokiej gamy pojazdów, które trafiają do milionów ludzi na całym świecie.

WYPOWIEDŹ TETSUYI TADY, SZEFA INŻYNIERÓW NOWEJ TOYOTY GR SUPRA

  • Bezkompromisowe podejście, by stworzyć samochód, który będzie dawał prawdziwą radość z jazdy;
  • Osiągnięcie „złotej proporcji” przesądziło o wymiarach i konstrukcji auta;
  • Antyteza współczesnych trendów w motoryzacji.

Tetsuya Tada, szef inżynierów nowej Toyoty GR Supra, przedstawia swoje osobiste spojrzenie na projekt i to, co chciał osiągnąć w nowym aucie.

Dziedzictwo Supry

Gdy poproszono mnie o stworzenie sportowego samochodu, który oferuje czystą przyjemność z prowadzenia, to było jak głos z niebios, mówiący mi „stwórz Suprę!”. Model GT86 pomógł poszerzyć gamę i poprawić wizerunek sportowych modeli Toyoty. Potem musiałem stworzyć samochód, który oferuje niesamowite poczucie kontroli, sprosta oczekiwaniom i zachwyci nawet najbardziej zagorzałych fanów.

Tworząc Suprę, nalegałem na odwiedzanie klubów zrzeszających miłośników poprzednich generacji tego modelu. Rozmawiałem z fanami na całym świecie. Pytałem ich o minimalne wymagania co do następcy i w odpowiedzi zawsze słyszałem, że „silnik musi być rzędowy, 6-cylindrowy z turbiną, umieszczony z przodu i napędzający tylne koła”. To było dla mnie jasne i w sumie tego się spodziewałem. Kluczem było nie zepsuć tej kombinacji.

Nowa Supra to nie jest po prostu odrodzenie klasycznej koncepcji tego modelu. Z Supry 4. generacji zostały przeniesione tylko podstawowe założenia konstrukcji silnika i napędu na tylne koła. Nazwa Supra podkreśla, że byłem zdeterminowany, by stworzyć samochód dający super frajdę z jazdy na miarę obecnej ery motoryzacji.

Przyjemność z jazdy nadrzędnym celem

Często powtarzałem zespołowi rozwojowemu, by szczególnie zadbali o te aspekty samochodu, które stymulują zmysły kierowcy. Powiedziałem im, że nie jest konieczne, by osiągnąć perfekcyjne wyniki w każdym aspekcie. Musieliśmy mieć jednak pewność, że samochód przyjemnie się prowadzi.

Kluczem było to, by auto było dwumiejscowe. Jakość prowadzenia samochodu w 90 procentach zdeterminowana jest jego bazą – rozstaw kół i rozstaw osi są szczególnie ważne. Prawdę mówiąc, to tzw. „złota proporcja” pomiędzy tymi wymiarami o wartości dokładnie 1,55 daje największą jakość prowadzenia i byłem zdecydowany, by o to zadbać. Jedyną drogą było uczynić z Supry auto dwumiejscowe. Ostrzegano mnie, że w wersji czteromiejscowej samochód by się sprzedawał lepiej, ale grzecznie, choć zdecydowanie, obstawałem przy swoim. Chodziło mi przede wszystkim o to, by dać klientom prawdziwie sportowy samochód, który da im radość z jazdy.

Silnik z przodu, napęd na tył
W nowej Suprze zrobiliśmy wszystko co się dało z koncepcją, w której silnik jest z przodu, a napędzane są tylne koła. Na przykład prędkość podczas pokonywania slalomu jest o 20 procent wyższa od zakładanej. A to nie jest tylko szybkie auto, jest też przyjemne.

Przeciwieństwo samochodu do codziennego transportu
Przemysł motoryzacyjny jest w trakcie rewolucji stulecia. Technologiczne innowacje takie jak samochody napędzane na prąd, autonomiczne pojazdy czy sztuczna inteligencja, zmieniają auta w napakowane technologią środki transportu. A przez to samochody mogą już nie dawać frajdy z jazdy. Wydaje mi się, że nie powinniśmy tego tak po prostu przyjmować do wiadomości. I w tym kontekście Supra jest przeciwieństwem trendów w motoryzacji.

Oczywiście, samochody elektryczne także mogą być przeznaczone do sportu, mamy w końcu Formułę E. Silniki elektryczne oferują lepsze przyspieszenie od spalinowych, ale to tylko kwestia specyfikacji. Z pewnością przyspieszenie nie sprawiało takiej przyjemności, o jaką nam chodzi, jeśli zlekceważymy odczucia kierowcy.

Jeśli chodzi o odczucia, mogę zapewnić, że przyspieszenie Supry napędzanej rzędową szóstką z turbiną jest niesamowite. Jestem pewny, że ludzie, którzy nigdy tego nie doświadczyli lub zapomnieli o tym, jaką przyjemnością jest prowadzenie samochodu, będą mieć radość z niezwykłego doświadczenia i zrozumieją, jak wielką przyjemność może sprawiać jazda autem.

STYLISTYKA RASOWEGO SPORTOWEGO COUPE

  • Nowoczesne odzwierciedlenie dziedzictwa sportowych samochodów Toyoty;
  • „Skondensowane ekstremum” nowoczesnego designu – kompaktowe i mocarne coupe;
  • Stylistyka wnętrza umieszcza kierowcę w centrum akcji.

Już pierwszy rzut oka na nową Toyotę GR Supra zdradza nawiązanie do tradycji rewelacyjnych samochodów sportowych Toyoty. Długa maska, zwarta karoseria oraz dach z dwoma wybrzuszeniami to nawiązanie do pierwowzoru, czyli modelu 2000GT. Do charakterystycznych elementów 4. generacji Supry nawiązuje stylistyka przodu i tyłu, a w szczególności muskularne tylne błotniki, tworzące jedną linię ze zintegrowanym spojlerem. Podobieństwo nie jest tylko powierzchowne. Nowa Toyota GR Supra dzieli ze swoimi legendarnymi poprzednikami tę samą formę klasycznego samochodu sportowego, na którą składa się mocny, sześciocylindrowy silnik montowany z przodu oraz napęd na tylne koła.

Stylistykę Toyoty GR Supry zapowiadał model koncepcyjny FT-1, który został zaprojektowany przez studio Calty Design Research w Kalifornii. Po raz pierwszy pokazano go podczas targów North American International Auto Show w Detroit w 2014 roku. Przed rozpoczęciem prac główny projektant Toyoty Supry, Nobuo Nakamura, w bardzo oszczędny sposób streścił swojemu zespołowi założenia koncepcji „Skondensowanego ekstremum”. Celowo unikał słów wywołujących emocje, bo chciał, by jego projektanci mogli bez skrępowania wyrazić swoją wizję prawdziwie sportowego samochodu w naprawdę oryginalnych stylizacjach.

„Główny inżynier Tetsuya Tada pragnął samochodu, który będzie dawał radość z jazdy. Stąd wiedziałem, że moją misją jest zaprojektowanie auta, które swoim wyglądem będzie wywoływało ekscytację fanów samochodów sportowych” – powiedział Nobuo Nakamura. – „Wykorzystanie sześciocylindrowego rzędowego silnika z przodu i napędu na tylne koła – rzadko spotykane w obecnych autach – pozwoliło mi wyjść poza granice standardowych samochodów”.

„Skondensowane ekstremum” odnosi się bezpośrednio do karoserii samochodu, na której wygląd wpływają trzy elementy:
1. krótki rozstaw osi z dużymi felgami i szerokim rozstawem kół;
2. dwuosobowa kabina;
3. długa maska, która odpowiada kombinacji z rzędową szóstką z przodu oraz napędem na tylne koła.

Nakamura wymarzył sobie samochód, który ma niezaprzeczalnie nowoczesny design, ale przywołuje wspomnienia o klasycznych samochodach sportowych. W rezultacie projektanci zbliżyli się do limitów tego, co da się produkować wielkoseryjnie – w szczególności chodzi o mocarne załamania tylnych błotników.

Połączenie ogromnych felg, krótkiego rozstawu osi oraz całkowitej długości auta daje faktycznie „skondensowany” efekt. Warto zauważyć, że rozstaw osi jest krótszy niż w Toyocie GT86, ale tylne koła są zdecydowanie większe. „Ekstremum” odnosi się do szerokiego osadzenia samochodu, smukłej kabiny oraz muskularnych nadkoli, które przyczyniają się do stabilności oraz łatwości manewrowania.

Stylistyka samochodu została precyzyjnie opracowana pod kątem aerodynamicznym, by zapewnić odpowiedni docisk, a także idealny rozkład masy na przód i tył. Przykładowo, dach z dwoma wybrzuszeniami jest nie tylko nawiązaniem do tradycji poprzedników, ale odgrywa też rolę w redukcji oporu aerodynamicznego poprzez zmniejszenie części czołowej samochodu, bez konieczności poświęcania przestrzeni nad głową kierowcy i pasażera.

W stylistyce przodu widać inspiracje czwartą generacją Supry. Projekt zyskuje na wyrazistości dzięki niskiemu osadzeniu grilla oraz sporym wlotom powietrza po bokach, które są kluczowe dla chłodzenia silnika. Charakterystyczne reflektory o sześciu diodach LED są zintegrowane z kierunkowskazami i światłami do jazdy dziennej. Ostre linie kloszy schodzące ku środkowi maski dodają dodatkowej zadziorności oraz jeszcze lepiej podkreślają przedni spojler.

Nisko położona maska tworzy dynamiczną linię boczną, która biegnie od niskiego nosa w kierunku tyłu. Tylna krawędź maski oraz tylny spojler można spiąć niewidzialną linią, bo są ustawione niemal na tej samej wysokości. Dolna część karoserii jest skierowana agresywnie do przodu. Z kolei kabina jest pochylona do tyłu, a czarne słupki oraz charakterystyczna linia dachu podkreślają jej kompaktowe rozmiary. Wysoką sztywność samochodu uwydatniają wzmocnione progi.

W Europie Toyota GR Supra będzie wyposażona w 19-calowe aluminiowe felgi z naprzemiennie czarnymi i srebrnymi ramionami.

Masywny tylny spojler zapewnia optymalny opływ aerodynamiczny. Trapezoidalne kształty tylnego zderzaka tworzą poczucie dociskania samochodu do ziemi. Światła to prosta kombinacja wewnętrznych okręgów, a wykonane w technologii LED tylne światła przeciwmgielne oraz cofania umieszczono centralnie w dolnej części zderzaka.

Budzącą emocje stylistykę Toyoty Supry podkreśla osiem opcji kolorystycznych, w tym zupełnie nowe lakiery Prominence Red, Lightning Yellow oraz Deep Blue Metallic. Nowy lakier Matt Storm Grey dostępny jest tylko w edycji specjalnej Toyoty GR Supra A90 Edition, zarezerwowanej dla pierwszych 90 europejskich klientów. Jej wyjątkowość uwydatnią niebieskie wstawki i matowe wykończenia.

Koncepcja kokpitu: umieścić kierowcę w centrum wydarzeń
Kokpit w nowej Toyocie GR Supra łączy tradycyjne elementy samochodów klasy GT z ultranowoczesną funkcjonalnością. Wzorce czerpano bezpośrednio z jednomiejscowych samochodów wyścigowych, bo celem było zaprojektowanie wnętrza tak, by kierowca mógł się skupić tylko na prowadzeniu auta. Konsola przednia jest smukła i nisko osadzona, co daje świetną widoczność przez przednią szybę, a kierowcy ułatwia precyzyjne prowadzenie auta z wysokimi prędkościami. Najważniejsze przełączniki są umieszczone na tyle blisko, by można było nimi szybko i łatwo operować. Panel środkowy oraz boki drzwi są stylistycznie połączone, co dodaje wnętrzu zwartości.

W projektowaniu miejsca kierowcy wykorzystano doświadczenia z torów wyścigowych zespołu TOYOTA GAZOO Racing, a wyrazem tego są miękkie panele wspierające kolana od strony konsoli środkowej i drzwi.

Wyświetlacz head-up, wskaźniki oraz manetki zmiany biegów są umieszczone centralnie przed kierowcą, a na trójramiennej, pokrytej skórą kierownicy rozplanowano dodatkowe przełączniki. Umieszczony przed kierowcą wyświetlacz o przekątnej 8,8 cala jest doskonale widoczny przez kierownicę. W jego skład wchodzą trójwymiarowy licznik przebiegu oraz wskaźnik biegu wyświetlane w części centralnej, cyfrowy prędkościomierz po lewej stronie oraz systemy nawigacji i multimediów po prawej.

Konsola środkowa jest skierowana ku kierowcy, tworząc wokół niego zabudowany kokpit, a pasażerowi daje otwartą przestrzeń. Nie zapomniano o wyścigowych wzorcach, montując także po stronie pasażera panele chroniące kolana na konsoli środkowej i bokach drzwi.

Centralne miejsce na konsoli środkowej zajmuje panel obsługi klimatyzacji z dotykowymi przyciskami i funkcją pamięci ustawień. 8,8-calowy wyświetlacz, obsługiwany dotykowo lub za pomocą obrotowego kontrolera, zamontowano nad konsolą.

Przestrzeń bagażowa jest wystarczająca dla dwóch osób wyjeżdżających na weekend. Można ją powiększyć poprzez demontaż panelu w tylnej części kabiny, co zapewni wystarczającą ilość miejsca na torbę golfową czy rzeczy potrzebne na track day.

Fotele inspirowane wyścigami
Skórzane fotele w nowej Toyocie GR Supra inspirowane są wyścigami. To połączenie komfortu z doskonałym wsparciem, co będzie szczególnie wyczuwalne podczas jazdy po torze. Zagłówek jest zintegrowany z oparciem, a ciało w optymalnej pozycji utrzymują odpowiednio wyprofilowane siedzisko oraz górna część oparcia.

NAPĘD I OSIĄGI

  • Trzylitrowy, rzędowy silnik z turbodoładowaniem, 340 KM i 500 Nm;
  • Podwozie zaprojektowane pod kątem optymalnego balansu i osiągów;
  • Aktywny dyferencjał, adaptacyjne zawieszenie, sportowe hamulce.

Sercem nowej Toyoty GR Supra jest trzylitrowy, rzędowy silnik o 6 cylindrach, który generuje 340 KM mocy oraz 500 Nm momentu obrotowego. Jest wyposażony w turbosprężarkę typu Twin Scroll, precyzyjny układ bezpośredniego wtrysku paliwa oraz zmienne fazy rozrządu, które zapewniają najlepsze w tym segmencie przebieg momentu w niskim zakresie obrotów, dostępne od niskich obrotów. Jednostka napędowa jest mocna, dobrze wyważona, z szybką reakcją na pedał przyspieszenia.

Silnik wykorzystuje system zmiennych faz rozrządu, które dają precyzyjną kontrolę otwierania i zamykania kanałów dolotowych i wylotowych, w zależności od warunków i stylu jazdy kierowcy. Rezultatem jest liniowy przebieg momentu obrotowego na wszystkich biegach oraz duża moc na wysokich obrotach. Otwarcie zaworów jest kontrolowane w zależności od sytuacji, by zredukować straty i zapewnić wysokie osiągi.

Silnik korzysta z bezpośredniego wtrysku, który pod wysokim ciśnieniem rozpyla paliwo i precyzyjnie kontroluje jego dawkę dla zapewnienia odpowiedniego spalania.

Turbosprężarka typu twin-scroll dzieli drogę z kolektora wydechowego do turbiny na dwie części. Tłumi zakłócenia spalin pomiędzy cylindrami, pozwalając turbinie pracować przy niższych obrotach silnika i zapewniając bezpośrednią reakcję na gaz.

Silnik współpracuje z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, która zapewnia błyskawiczne zmiany przełożeń, z krótkimi przełożeniami na niskich biegach. Kierowca może przejąć kontrolę nad zmianą biegów, korzystając z manetek przy kierownicy oraz wybrać tryb Normal lub Sport, by dopasować ją do własnych preferencji i warunków.

Funkcja Launch Control umożliwia błyskawiczne przyspieszanie ze startu zatrzymanego przy zachowaniu maksymalnej trakcji, sprawiając, że auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 4,3 sekundy. W trybie Sport odpowiednio dopasowywane do sportowej jazdy są reakcje silnika na gaz, sposób zmiany przełożeń, zawieszenie, układ kierowniczy oraz praca aktywnego dyferencjału, a nawet dźwięk silnika. System Vehicle Stability Control ma specjalne ustawienie „track”, które redukuje poziom ingerencji VSC w prowadzenie, żeby kierowca miał większą kontrolę nad zachowaniem auta podczas dynamicznej jazdy.

Aktywny dyferencjał
Wszystkie wersje Toyoty GR Supra sprzedawane w Europie są wyposażone w elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Działa on zarówno podczas przyspieszania, jak i hamowania, może precyzyjnie i dynamicznie dostosować się od zerowego do 100-procentowego zablokowania.

Specjalny sterownik monitoruje szeroki zakres danych, zarówno te z koła kierownicy, pracy pedałów gazu i hamulca, obrotów silnika oraz poziomu wychylenia samochodu, by odpowiednio aktywować siłownik. Różnica w momencie obrotowym pomiędzy prawym a lewym kołem jest precyzyjnie kontrolowana w zależności od stylu jazdy

To gwarancja stabilnej i efektywnej jazdy, gdy opony zbliżają się do granic swoich możliwości. Elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy dystrybuuje moment pomiędzy tylnymi kołami, korygując wartości na każdym etapie pokonywania zakrętu, co sprawia, że auto zachowuje się w sposób przewidywalny zarówno podczas ostrego hamowania, jak i gwałtownego przyspieszania. Gdy wybrany jest tryb sport, samochód daje jeszcze efektywniejsze prowadzenie w zakrętach z wysokimi prędkościami np. gdy GR Supra jest wykorzystywana do jazdy po torze.

Podwozie zaprojektowane dla optymalnego balansu
Projektując samochód od zera, na początku trzeba określić wymiary zewnętrzne. W Toyocie GR Supra te parametry zostały zdefiniowane tak, by priorytetem uczynić precyzję prowadzenia samochodu. Kluczowym czynnikiem jest stosunek rozstawu osi do rozstawu kół. Najlepszy balans pomiędzy precyzją prowadzenia oraz ponadprzeciętną stabilnością osiąga się, gdy stosunek tych miar mieści się między 1,5 a 1,6. Osiągnięcie „złotej proporcji”, czyli 1,55, było dla zespołu rozwojowego Toyoty GR Supry zagadnieniem fundamentalnym, do którego dopasowano pozostałe elementy auta (rozstaw osi = 2470 mm, rozstaw tylnych kół = 1589 mm)

Program rozwoju prowadzenia
Program rozwojowy prowadzony był przez zespół TOYOTA GAZOO Racing, by zrealizować ambitne cele w kwestii osiągów i prowadzenia samochodu. Jazdy odbywały się na przeróżnych typach dróg na całym świecie. Szczegółowe testy odbywały się także na torach wyścigowych, w tym na Pętli Północnej legendarnego toru Nürburgring.

Wysoka sztywność (większa niż w Lexusie LFA), środek ciężkości położony niżej niż w Toyocie GT86 oraz idealny rozkład mas (50:50 przód/tył) okazały się fundamentalne dla osiągnięcia zakładanej dynamiki jazdy, ale wymagały śmiałych decyzji inżynierów. Na przykład idealny balans masy został osiągnięty poprzez przesunięcie jednostki napędowej najbardziej jak to możliwe w kierunku kabiny.

Wysoka sztywność karoserii pozwoliła na precyzyjniejsze dopracowanie geometrii oraz dostrojenie amortyzatorów. Nowy projekt zawieszenia składa się z kolumn MacPhersona z przodu oraz lekkiego zawieszenia pięciowahaczowego z tyłu. Podłużnice i punkty mocowania są niesamowicie sztywne, by zapewnić precyzję podczas skręcania, a wykorzystanie aluminium w elementach zawieszenia i piastach redukuje masę nieresorowaną, zapewniając ponadprzeciętne prowadzenie. Nowa Toyota GR Supra ma wyczynowe piasty koła ze zwiększonym kątem i zoptymalizowaną kinematyką. Elektryczne wspomaganie kierownicy jest zestrojone sportowo i może być dopasowane do preferencji kierowcy w trybach Sport i Comfort.

Tylne zawieszenie zyskuje dzięki niskiej masie, sztywnym podłużnicom oraz podporom, które łączą je z karoserią, zapewniając kontrolę nad kołami. 19-calowe aluminiowe felgi zaopatrzone są w świetnie trzymające się drogi opony Michelin Pilot Super Sport. Tylne koła są odrobinę szersze od przednich. Mocne hamulce są wyposażone w czterotłoczkowe zaciski Brembo.

Zawieszenie adaptacyjne (AVS) poprawia osiągi, gwarantuje natychmiastową reakcją na zmiany w rodzaju nawierzchni, dostosowuje siłę tłumienia na każdym kole, zapewniając niewielkie przechyły nadwozia, bezpośrednie reakcje układu kierowniczego oraz komfort jazdy. Czujniki w sposób ciągły monitorują sposób prowadzenia, warunki na drodze i dostosowują siłę tłumienia.

Kierowca może wybrać pomiędzy dwoma trybami – NORMAL oraz SPORT, by dostosować auto do sposobu prowadzenia. W trybie NORMAL mamy balans pomiędzy stabilnością i komfortem. Umożliwia on sportową jazdę bez kompromisów po stronie wygody. W trybie SPORT samochód jest stabilny, a układ kierowniczy szybko reaguje na decyzje kierowcy.

Elektryczne wspomaganie kierownicy jest zestrojone sportowo. Jego charakterystyka jest automatycznie dostosowywana do prędkości pojazdu, redukując opór przy niższych prędkościach i stopniowo go zwiększając, oferując lepszą kontrolę i stabilność przy wyższych prędkościach. W trybie SPORT, układ kierowniczy usztywnia się wraz ze zmianą ustawień zawieszenia i układu napędowego.

Układ składa się z przekładni, w której reduktor został oddzielony od silnika elektrycznego. Pozwoliło to na optymalne ustawieni silnika i obniżenia środka ciężkości.

W standardzie jest zamontowany sportowy układ hamulcowy marki Brembo. Z przodu zastosowano czterotłoczkowe zaciski, a jednotłoczkowe z tyłu. Zastosowano wentylowane przednie i tylne tarcze hamulcowe o średnicach odpowiednio 348 i 345 mm. Hamulec postojowy jest elektryczny.

Hamulce są wyposażone w funkcje osuszania oraz reakcji na przegrzewanie. Osuszanie uruchamia się okresowo, gdy pracują. Z kolei, gdy tarcze się przegrzewają, zwiększane jest ciśnienie w układzie hamulcowym.

ABS, asystent hamowania, VSC, kontrola trakcji oraz asystent ruszania pod górę są oferowane w standardzie razem z asystentem jazdy w zakręcie, który by prowadzenie i utrzymać poprawny tor jazdy, niezależnie przyhamowuje poszczególne koła.

WYPOSAŻENIE I SYSTEMY KOMUNIKACJI

  • Wyposażenie w Supra Connect oraz Apple CarPlay;
  • Pakiet Supra Safety+ w standardzie.

Toyota GR Supra otrzymuje w standardzie zaawansowane funkcje i rozwiązania, które sprawią, że kierowca będzie mógł się cieszyć z pełnego potencjału samochodu – takie jak aktywny dyferencjał, adaptacyjne zawieszenie (Adapitve Variable Suspension) czy 19-calowe aluminiowe koła z hamulcami najwyższej jakości. Auto wyposażone jest także w dwustrefową klimatyzację, adaptacyjny tempomat z funkcją zatrzymywania i ruszania, bezkluczykowy dostęp i przycisk Start, skórzaną kierownicę z przyciskami funkcyjnymi oraz wirtualną tablicę rozdzielczą przed kierowcą. Technologia LED jest wykorzystywana w adaptacyjnych reflektorach, tylnych światłach i światłach do jazdy dziennej, a lusterka (zewnętrzne i wewnętrzne) są fotochromatyczne. Dodatkowym ułatwieniem są czujniki deszczu oraz kamera cofania.

Sportowe fotele obite są skórą i mają elektryczną regulację (wraz z podparciem lędźwiowym), zintegrowane podgrzewanie i funkcję pamięci ustawień. System multimedialny zawiera 12-głośnikowy system audio premium JBL, wyświetlacz head-up, wyświetlacz o przekątnej 8,8 cala, nawigację z Supra Connect (w Polsce od listopada), Bluetooth oraz port USB. Do dyspozycji kierowcy i pasażerów jest indukcyjna ładowarka smartfonu oraz pakiety oświetlenia i przechowywania przedmiotów. Miejsce do ładowania indukcyjnego jest umieszczone na konsoli centralnej i obsługuje urządzenia zgodne z globalnymi standardami ładowania Qi. Poziom ładowania wyświetlany jest na centralnym wyświetlaczu, a jeśli właściciel zapomni o telefonie, wychodząc z auta, pojawi się ostrzeżenie.

System multimediów zapewnia pełną integrację z telefonem poprzez Apple CarPlay, pozwalając na dostęp do aplikacji iPhone’a poprzez wyświetlacz. Można zyskać dostęp do wielu usług, jak informacje o ruchu, aktualizację map oraz usługi concierge.

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa zawiera pakiet Supra Safety +, który oferuje szeroką gamę systemów bezpieczeństwa czynnego. W jego skład wchodzą system ochrony przedzderzeniowej (PCS) z funkcją wykrywania pieszych w dzień i w nocy oraz rowerzystów podczas jazdy w dzień, system ostrzegania o opuszczaniu pasa ruchu z układem powrotu na zadany tor jazdy, adaptacyjny tempomat, automatyczne przełączanie świateł mijania na drogowe lub adaptacyjne światła drogowe, adaptacyjne przednie reflektory, które dostosowują snop światła do kąta skrętu kół, i system rozpoznający znaki drogowe.

Dodatkowo auto wyposażone jest systemy monitorowania martwego pola, ostrzegania o zmianie pasa ruchu, ostrzegania o ruchu z tyłu pojazdu, ostrzegania o kolizji z autem nadjeżdżającym z tyłu oraz czujniki parkowania z funkcją hamowania, by uniknąć kolizji z pojazdami lub obiektami podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego. Wszystkie Toyoty GR Supra są wyposażone w alarm, system kontroli ciśnienia w oponach oraz funkcję e-Call, która w razie poważnego wypadku automatycznie wyśle położenie auta do służb ratunkowych.

Toyota GR Supra A90 Edition
Żeby uczcić historię modelu Supra i zarazem wprowadzenie jej piątej generacji, na początku produkcji powstała wyjątkowa seria samochodów Toyota GR Supra A90 Edition. Liczba egzemplarzy została ograniczona do 90 sztuk. Wszystkie A90 Edition są pokryte matowym lakierem Storm Grey, zostały wyposażone m.in. w czarne matowe felgi aluminiowe oraz kokpit kierowcy obszyty czerwoną skórą.

Toyota GR Supra A90 Edition została zaoferowana 90 pierwszym europejskim klientom, którzy złożyli zamówienia za pośrednictwem specjalnych platform rezerwacji aut. Cała pula została natychmiast wyprzedana.

GR Supra GT Cup

KTO JEST NAJSZYBSZYM KIEROWCĄ GR SUPRY?

  • Jedna z kluczowych motorsportowych aktywności TOYOTA GAZOO Racing to e-motorsport;
  • GR Supra GT Cup to pierwsza globalna jednomarkowa seria w Gran Turismo Sport;
  • Celem GR Supra GT Cup jest sprawić, by motorsport był bardziej dostępny dla ludzi na całym świecie.

TOYOTA GAZOO Racing wchodzi do świata e-motorsportu wraz ze startem GR Supra GT Cup, pierwszej globalnej monomarkowej serii w Gran Turismo Sport na PlayStation4. Program wystartował w kwietniu 2019 roku.

W marcu 2019 ogłoszono, że TOYOTA GAZOO Racing będzie oficjalnym partnerem licencjonowanych przez FIA Gran Turismo Championships, mistrzostw online dla symulatora jazdy Gran Turismo, który jest organizowany razem z FIA.

Włączenie e-motorsportu jako jednej z kluczowych aktywności TOYOTA GAZOO Racing pokazuje, że marka aktywnie pracuje nad tym, by motorsport i samochody sportowe stały się bardziej dostępne dla ludzi na całym świecie. W najbliższych latach TOYOTA GAZOO Racing zamierza zebrać oceny i wrażenia od kierowców z Gran Turismo, które pozwolą poprawić prawdziwą Toyotę GR Suprę.

Tab 2019 Supra 01

Tab 2019 Supra 02

Tab 2019 Supra 03

Daty i tory mogą ulec zmianie.

Szczegółowe informacje dotyczące torów, które będą wykorzystywane podczas każdej rundy, będą publikowane na oficjalnej stronie TOYOTA GAZOO Racing w zakładce GR Supra GT Cup.

Tab 2019 Supra 04

Rundy 4., 5. oraz 13. rozpoczną się 30 minut przed powyższymi godzinami. Godziny mogą ulec zmianie.

Zgłoszenia do każdego wyścigu będą możliwe 15 minut przed startem w Gran Turismo Sport „sport mode”.

Źródło: Toyota

Nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

    Licznik odwiedzin

    • 2
    • 1 276
    • 458
    • 1 283 189
    • 204 218