Strona poświęcona motoryzacji

W miejscowości Otrębusy pod Warszawą, gmina Brwinów przy ul. Warszawskiej 38, znajduje się prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki. Geneza dzisiejszej placówki sięga lat 70. XX wieku, kiedy ówczesne władze wprowadziły tzw. akcję „Posesja”. Miała ona na celu usunięcie z wielu polskich podwórek aut przedwojennych, uszkodzonych, niesprawnych technicznie. Na właścicieli takich pojazdów nakładano kary finansowe. Oddanie ich na złom również wiązało się z kosztami, należało bowiem pociąć je na kawałki. Wówczas rodzina Mikiciuków oraz ich znajomi zaczęli zbierać lub odkupywać za przysłowiową złotówkę wiele cennych pojazdów osobowych, ciężarowych i motocykli, które następnie chowano w zaciszu garaży, prywatnych placów, licząc na lepsze czasy.

W latach 80. XX wieku, stopniowo choć dosyć systematycznie rodzina Mikiciuków przywracała dawne pojazdy do „życia”, by mogły wyjechać na drogi o własnych siłach.

W „nowej rzeczywistości” politycznej powołano w 1995 roku Muzeum Motoryzacji i Techniki. Ta prywatna placówka liczy obecnie około 300 pojazdów. Najstarszymi eksponatami są: ciągnik TITAN produkcji USA z 1895 roku, samochód ciężarowy Mercedes z 1913 roku oraz osobowy Fiat z 1919 roku.

Na niewielkiej powierzchni muzealnej zgromadzono bardzo różnorodne pojazdy, które podzielono na kilka grup: samochody lat 20. i 30. XX wieku, pojazdy z okresu II Wojny Światowej, tzw. krążowniki amerykańskie, auta produkcji zachodniej po 1945 roku, samochody okresu PRL-u, ciężarowe, autobusy. Możemy zobaczyć chociażby VW Kubelwagena, wspaniałego ZIS-a kabriolet Józefa Stalina, Mercedesa 170 V Lody Halamy. Uwagę zwracają piękne Horchy, Packhardy, Chevrolety, pojazdy z okresu PRL-u. Ekspozycja ukazuje historię motoryzacji, jej rozwój, zmiany w konstruowaniu samochodów. Różnorodność zgromadzonych modeli wielu marek budzi podziw, od Syreny do Rolls Royce. Kolekcję muzealną uzupełniają rowery, wózki dziecięce, samoloty, motocykle, a także sprawne czołgi.

Muzeum prowadzi działalność edukacyjną poprzez organizowanie lekcji muzealnych. W ramach kwoty 100 złotych, możemy wybrać jeden z zaproponowanych tematów: Historia motoryzacji, Historia polskiego automobilizmu, czy pojazdy PRL-u. W ramach tzw. działalności komercyjnej Muzeum organizuje przyjęcia okolicznościowe, biesiady, wieczory kawalerskie, wycieczki po Warszawie w stylu PRL. Można wynająć samochód na imprezy okolicznościowe, np. do ślubu.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą, uniemożliwiającą pokazanie wszystkich pojazdów, pracownicy przygotowują wystawy czasowe. Mają one na celu ukazanie  zgromadzonych eksponatów oraz uatrakcyjnienie zwiedzania osobom, które systematycznie powracają do Muzeum.

Poza działalnością typowo muzealniczą, placówka organizuje wiele imprez kulturalnych, chociażby „Stulecie Motoryzacji w Polsce”, „Kabriolety XX wieku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Aleksandra Kwaśniewskiego.

Muzeum odwiedzane jest przez wielu gości z kraju i zagranicy, między innymi z Niemiec, Francji, a nawet Stanów Zjednoczonych. Do wejścia na teren Muzeum otwartego w godz: poniedziałek-piatek 8:30-16:30, sobota 9:00-17:00, niedziela 10:00-17:00, upoważnia bilet w cenie 14 zł (osoba dorosła), 10 zł dzieci, do lat 5 bezpłatnie. Polecam odwiedzenie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, które poprzez różnorodność eksponatów jest niepowtarzalne.

Michał Świercz

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

Muzea motoryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

    Licznik odwiedzin

    • 1
    • 334
    • 110
    • 1 181 643
    • 171 060