Strona poświęcona motoryzacji

• Groupe PSA i VINCI Autoroutes przetestowały w Saint-Arnoult-en-Yvelines (Francja) nowe funkcjonalności autonomicznego samochodu. Jest to kontynuacja eksperymentu przeprowadzonego w lipcu 2017 r., w trakcie którego po raz pierwszy samochód przejechał całkowicie autonomicznie przez punkt poboru opłat na autostradzie.

• Sytuacje podczas jazdy, testowane w ramach nowej części wspólnego programu, wymagają lepszej komunikacji między autonomicznym samochodem i infrastrukturą. Chodzi o zwiększenie zdolności pojazdu do dostosowywania sposobu prowadzenia w wyjątkowych lub złożonych sytuacjach.

• Operacja jest elementem współpracy obu partnerów zainicjowanej w 2016 r. Wyniki prób zostaną wykorzystane w pracach nad standaryzacją, które będą prowadzone z udziałem obu grup w ramach różnych szerszych projektów, takich jak C-Roads czy projekt SAM.

11 lipca VINCI Autoroutes i Groupe PSA przystąpiły do kolejnych testów autonomicznej jazdy z prędkością autostradową oraz pokonywania bramki autostradowej w trybie autonomicznym.
Dwie nowe, złożone sytuacje podczas całkowicie autonomicznej jazdy zostały zbadane w rzeczywistym ruchu w sieci autostrad VINCI Autoroutes:

– autonomiczny przejazd przez obszar, na którym z powodu prac drogowych tymczasowo zmieniono organizację ruchu;

– przeprowadzenie procedury bezpiecznego zatrzymania („safe stop”), polegające na skierowaniu go na bezpieczny obszar, w przypadku gdy kierowca nie przejmuje prowadzenia w szczególnej sytuacji (niespodziewane pojawienie się przeszkód na drodze, bardzo złe warunki atmosferyczne, itd.) lub gdy autostrada się skończy.

Testy odbywały się na odcinku między Dourdan i Ablis (A10/A11). Dotyczyły prototypu Peugeot 3008, który wchodzi w skład floty samochodów autonomicznych programu AVA „Autonomous Vehicle for All”.

Źródło: Peugeot

Nowości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *