Strona poświęcona motoryzacji

Wielki finał zawodów w ekscytującym Rajdzie Wysp Kanaryjskich, ostatniej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC, wliczanym także do Rajdowego Pucharu Abartha.
Finałowe zmagania tegorocznego Rajdowego Pucharu Abartha zwyciężyła polska załoga w składzie Dariusz Poloński i Łukasz Sitek, korzystająca z rajdowego Abartha 124, należącego do Rallytechnology Team. Za nią uplasowali się Włosi, Andrea Mabellini i Nicolò Gonella, reprezentujący zespół Bernini Rally w barwach Napoca Rally Team.

Andrea Mabellini, mający już przed startem zapewniony tytuł mistrza, zakończył sezon doskonałym występem na Wyspach Kanaryjskich. Wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Abartha, a dzięki trzeciej pozycji w klasie ERC2 (samochody z turbodoładowaniem i napędem na cztery koła oraz rywalizujące z nimi maszyny RGT „Gran Turismo”) uplasował się na drugim stopniu podium w klasyfikacji ERC2 tegorocznych Mistrzostw Europy.

Na rywalizację w Rajdzie Wysp Kanaryjskich ogromny wpływ miała pogoda, w szczególności nagłe burze, które mocno utrudniały optymalny dobór opon.
Pomimo warunków preferujących samochody z napędem 4×4, kierowcy tylnonapędowego Abartha 124 rally okazali się najlepsi w kategorii ERC2, wygrywając 10 z 17 odcinków specjalnych. Podczas pierwszego etapu rajdu Poloński jechał koncertowo, ale w drugim wypadł z trasy, notując ponad 1-minutową stratę. To niestety kosztowało polskiego zawodnika zwycięstwo w ERC2 – do najwyższego stopnia podium zabrakło mu zaledwie 9,1 s..

Andrea Mabellini: „Za nami bardzo trudny weekend, ale jesteśmy zadowoleni z tego, jak rozegraliśmy całe Mistrzostwa. To było niesamowite doświadczenie, z którego dużo wyniosłem. Trasy rajdów zaliczanych do Mistrzostw Europy były zróżnicowane, bardzo długie i wymagające. Dziękuję wszystkim, którzy pozwolili ścigać mi się na tak wysokim poziomie”.

Sezon 2020 dla Mabelliniego trwa nadal. W najbliższy weekend włoski kierowca znajdzie się na starcie ACI Rally di Monza, ostatniej rundy tegorocznych Mistrzostw Świata WRC i Pucharu FIA RGT (w praktyce Mistrzostw GT), w którym dzieli pierwsze miejsce z belgijskim kierowcą Jean Luc Caprasse, również rywalizującym za kierownicą Abartha 124 rally.

Klasyfikacja Abarth Rally Cup 2020: 1. Andrea Mabellini (Włochy, Napoca Rally) 93 pkt.; 2. Martin Rada (Czechy, Agrotec Abarth) 43 pkt.; 3. Roberto Gobbin (Włochy, Winners Rally Team) 36 pkt.; 4. Dariusz Poloński (Polska, Rallytechnology) 25 pkt.

Źródło: Fiat

Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *