Strona poświęcona motoryzacji

Samochód reprezentujący Nissana w Formule E otrzyma nowy, inspirowany Japonią wygląd przed startem w kolejnym sezonie ulicznych wyścigowych mistrzostw samochodów elektrycznych, w których zademonstruje moc i osiągi technologii pojazdów bezemisyjnych.

Nissan zaprezentował samochód wyścigowy w nowym malowaniu w Jokohamie, u progu szóstego sezonu Mistrzostw Formuły E ABB FIA. Czerwono-czarno-biała kolorystyka nawiązuje do japońskiego kimona – tradycyjnego stroju symbolizującego długowieczność i powodzenie. Te same kolory znajdą się również na Nissanie LEAF NISMO RC – wyczynowym samochodzie z dwoma silnikami elektrycznymi, bazującym na elektrycznym Nissanie LEAF.

Przed rozpoczęciem drugiego sezonu naszej obecności w Formule E nasz zespół projektantów zaproponował nową estetykę nawiązującą do japońskiej tradycji i dynamicznego, „technologicznego” DNA marki Nissan” – powiedział Alfonso Albaisa, wiceprezes Nissana i szef globalnego działu projektowania. „Kultowe „wyścigowe” barwy Nissana – czerwony, czarny i biały – ułożyliśmy ukośnie we wzór kimona, uzyskując wrażenie kojarzące się z dynamizmem i mocą”.

Nissan zaprosił prawie 40 firmowych projektantów z kluczowych rynków na całym świecie do zgłaszania koncepcji nowej stylizacji bolidu.

Kierowcami zespołu Nissan e.dams będą ponownie Sebastien Buemi i Oliver Rowland. Zespół przystąpił do rywalizacji w mistrzostwach, aby prezentować technologie przeznaczone do bezemisyjnych samochodów, popularyzować wizję Nissan Intelligent Mobility oraz zdobywać doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy doskonaleniu samochodów seryjnych.

Najważniejszym osiągnięciami Nissana w piątym sezonie były między innymi: drugie miejsce w klasyfikacji mistrzowskiej, sześć razy podium (w tym po każdym z ostatnich pięciu wyścigów), sześć pole positions (najwięcej spośród wszystkich zespołów) oraz 16 występów Buemiego i Rowlanda w rundach kwalifikacyjnych Super Pole, które zapewniły zespołowi Nissan e.dams najlepszą pozycję w kwalifikacjach podczas mistrzostw. Zespół zakończył sezon pierwszym zwycięstwem odniesionym w trakcie finałowego weekendu w Nowym Jorku.

Na sezon szósty Nissan zmodyfikował zespół napędowy zgodnie z nowym regulaminem serii. Zastępuje on dwusilnikowy układ, który zapewnił zespołowi Nissan e.dams rekordowe wyniki w sezonie piątym.

Drugi sezon często bywa trudniejszy od pierwszego” – powiedział Michael Carcamo, globalny dyrektor ds. sportów motorowych w firmie Nissan. „W związku z poważną zmianą, jaką jest przejście na rozwiązanie jednosilnikowe, mieliśmy mnóstwo pracy w przerwie między sezonami. Wykorzystamy wszystkie doświadczenia z sezonu piątego, aby udoskonalić konstrukcję, kładąc jeszcze większy nacisk na akumulator oraz zarządzanie energią”.

Nissan e.dams wyjechał na tor w zeszłym tygodniu w ramach przedsezonowych testów w Walencji w Hiszpanii. W ciągu trzech dni testów zespół każdorazowo ustanawiał czasy plasujące się w pierwszej dziesiątce każdej sesji.

Drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej w ubiegłym sezonie było wspaniałym osiągnięciem” – powiedział Buemi, absolutny rekordzista Formuły E pod względem liczby pole positions, najszybszych okrążeń i zwycięstw. „W tym roku celem jest walka o mistrzostwo”.

Rowland – najlepiej radzący sobie rekrut w poprzednim sezonie Formuły E, z trzema pole positions i dwoma wyścigami skończonymi na podium – podziela entuzjazm Buemiego.

Naprawdę doceniam to, że Nissan zaryzykował ze mną w zeszłym roku, bo byłem przecież nowicjuszem i zaczynałem dość późno” – powiedział Rowland. „Na szczęście wszystko nam się udało i nie mogę się już doczekać powrotu za kierownicę, by osiągać jeszcze lepsze rezultaty”.

Szósty sezon Formuły E rozpocznie się w przyszłym miesiącu w Arabii Saudyjskiej. W 12 miastach rozegranych zostanie łącznie 14 wyścigów. Runda finałowa z dwoma wyścigami odbędzie się w Londynie. Nowe lokalizacje w tym sezonie to Seul, Dżakarta oraz tor w Londynie, na terenie centrum wystawowego Excel London.

Źródło: Nissan

Sport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *